-
Slévárenská technologie (FSI-ESL)
Vyučující: prof. Ing. Milan Horáček, CSc. ǀ Základní přehled o technologii výroby forem a jader, způsobech odlévání a dokončovacích operacích při výrobě odlitků. Předmět poskytuje ucelené znalosti o jednotlivých fázích zhotovení odlitku, o progresivních slévárenských metodáchi a poskytuje porovnání s ostatními technologiemi výroby strojních součástí.
-
Teorie metalurgických procesů (FSI-HPC)
Vyučující: prof. Ing. Ladislav Zemčík, CSc. ǀ Předmět seznamuje studenty s fyzikálně-chemickými základy metalurgických pochodů a způsoby jejich řízení. Odvození základních vztahů pro určování termodynamických parametrů složek roztavených slitin. Kriteriální funkce používané při modelování metalurgických pochodů na PC. Tvorba modelů reakcí uvnitř taveniny a na rozhraních s okolním prostředím. Modelování vybraných pochodů v programovém prostředí Mathcad.
-
Teorie a technologie svařování (FSI-HS2)
Vyučující: doc. Ing. Ladislav Daněk, CSc. ǀ Cílem předmětu je seznámení s teoretickým základem a problematikou svařování a svařitelnosti kovů. Probírají se teoretické podmínky vzniku a existence svarového spoje s ohledem na svařované materiály, energetické zdroje, fyzikálně-chemické a metalurgické procesy probíhající při svařování kovových materiálů, degradační pochody a procesy svařování materiálů teplotně-deformačním cyklem. Pojednává se o vzniku napětí a deformací při svařování a o svařitelnosti různých kovových materiálů. Objasňuje se princip a teorie jednotlivých metod svařování, tepelného dělení a pájení materiálů.
-
Formovací materiály a ekologie (FSI-PFM)
Vyučující: Ing. Petr Cupák, Ph.D. ǀ Předmět seznamuje posluchače se základními druhy pojiv a ostřiv, s chemickými a mechanickými vlastnostmi formovacích směsí, s principy jejich regenerace a použití regenerátů. Jsou probírány technologie formování na syrovo do bentonitových směsí, do formovacích směsí s vodním sklem, se syntetickými pryskyřicemi, systémy hot box a cold box, směsi s biogenními pojivy na bázi proteinů. U jednotlivých technologií jsou uvedeny vlivy na životní prostředí.
-
Obrábění litých materiálů (FSI-POL)
Vyučující: Ing. Karel Osička, Ph.D. ǀ Cílem předmětu je aplikace znalostí z oblasti materiálových věd, stavby strojů a zařízení, metod kontroly materiálu, při obrábění kovových materiálů konvenční i CNC technologií obrábění. Předmět je zaměřen na prohloubení znalostí studentů v oblasti obrábění litých materiálů.
-
Mechanizace, automatizace a manipulace (FSI-EMM)
Vyučující: doc. Ing. Zdeněk Lidmila, CSc. ǀ Cílem předmětu je přiblížení různých typů automatizačních a manipulačních prostředků a vysvětlení činnosti výrobních systémů. Studenti se v průběhu kurzu seznámí s činností základních a automatizačních prvků, manipulačních prostředků a mechanizovaných podsystémů i s uplatněním automatizovaných strojů, NC a CNC strojů, robotů a dalších zařízení, využívaných ve všech běžných technologiích strojírenské výroby.
-
Metalurgie neželezných kovů (FSI-PLN)
Vyučující: doc. Ing. Jaromír Roučka, CSc. ǀ Kurz seznamuje s jednotlivými druhy slévárenských slitin neželezných kovů. Důraz je kladen zejména na slitiny hliníku a hořčíku, probírá se rovněž metalurgie slitin mědi, zinku, titanu a dalších kovů. Pojednává se o krystalizaci jednotlivých slitin a možnostech ovlivnění struktury, o chemickém složení, vlastnostech, způsobech tavení a používaných metalurgických procesech. Jsou zmíněny způsoby kontroly jakosti, typické druhy vad a možnosti jejich opravy.
-
Matematické modelování (FSI-PMM)
Vyučující: Ing. Vladimír Krutiš, Ph.D. ǀ Cílem kurzu je podat ucelený přehled o způsobech využití numerické simulace ve fázi návrhu slévárenské technologie. Numerická simulace se uplatňuje při dimenzování a optimalizaci vtokových a nálitkových systémů, při analýze proudění kovu, výpočtu teplotních polí v odlitcích a formách, výpočtu vnitřních pnutí a pro predikci vzniku vad odlitků.
Studenti získají znalosti o 3D modelování odlitků, definici počátečních a okrajových podmínek výpočtu, vyhodnocení a ověřování výsledků simulací. Jsou představeny postupy při tvorbě výrobní dokumentace a kalkulaci a plánování slévárenské výroby.
-
Metalurgie oceli (FSI-PMO)
Vyučující: doc. Ing. Antonín Záděra, Ph.D. ǀ Fyzikálně-chemické základy výroby oceli, výrobní agregáty ve slévárnách oceli, výroba oceli v obloukových a indukčních pecích. Principy ocelářských technologií podle způsobu vedení jednotlivých údobí tavby. Vliv metalurgie na vlastnosti oceli a jakost odlitků. Metody sekundární metalurgie, jejich aplikace a účinek. Vliv metalurgie na ekonomickou a energetickou náročnost výroby oceli na odlitky. Intenzifikace výroby oceli. Fyzikálně-chemické reakce a jejich aplikace ve slévárnách oceli.
-
Teoretické základy oboru (FSI-POB)
Vyučující: prof. Ing. Ladislav Zemčík, CSc. ǀ Předmět seznamuje studenty s fyzikálními vlastnostmi roztavených slitin, jejich prouděním v kanálech formy a interakcemi mezi taveninou a formou. Jako nutný základ pro cílevědomé řízení krystalizace odlitků jsou probrány modely nukleace a růstu krystalů. Analýza pochodů v chladnoucím odlitku je zaměřena na objemové a lineární změny taveniny při tuhnutí, vznik napětí v odlitku a jejich důsledky na jakost odlitků.