Spolupráce s průmyslovými podniky a dalšími vysokými školami
Velmi rozsáhlá byla v průběhu uplynulých let spolupráce s podniky, zvláště těmi, jejichž oblastí zájmu je především řešení problematiky, spojené s tvářecími a vysoce přesnými technologiemi, jako je Žďas Žďár nad Sázavou, Neumayer Oslavany, AUTOPAL Nový Jičín, Vítkovice, Belis spol. s r.o. České Budějovice, OBAL ROZKOŠ Jindřichův Hradec spol. s r.o., MANN+HUMMEL(CZ) s.r.o. Nová Ves, TONER spol. s r.o. Moravská Třebová, MORA MORAVIA a.s. Olomouc, Metaldyne Oslavany, Appec Astro spol. s r.o. Ořechov u Brna, Isolit -Bravo spol. s r.o. – Jablonné nad Orlicí.
Rozsáhlá zde byla i spolupráce v oblasti simulace a modelování tvářecích procesů, kde byly realizovány především následující akce:
-
Kovolit Modřice, a.s. - využitím počítačové simulace byl predikován a posléze experimentem ověřen vznik přeložky mosazného výkovku. Na základě výsledků simulace bylo navrženo řešení jež vedlo k jejímu odstranění.
-
Šmeral Brno - použitím počítačové simulace tří typů součástí objemově tvářených za tepla byl a prokázána možnost zvýšení přesnosti výkovků.
-
TRW – DAS a.s. Dačice – byla provedena analýza procesu pěchování automatizované kovací linky na výrobu ventilů pro automobilový průmysl. Cílem bylo zkvalitnění a zpřesnění předkovků v první kovací operaci za účelem dosažení podstatného zpřesnění konečného výkovku.
-
JULI Motorenwerk k.s. Moravany - simulačním software byla provedena analýza tažení plechu, kdy docházelo k příliš velkému zeslabení tažené stěny. Na základě simulace bylo nalezeno vhodné řešení a to změnou geometrie a jakosti maziva.
Velmi rozsáhlá je i průběžná spolupráce s vysokými školami v ČR (ČVUT Praha, TU, Liberec, UJEP Ústí nad Labem, VŠB Ostrava) i ve SR (TU Košice, STU Trnava, STU Bratislava, TU Žilina), kde je spolupráce realizována nejen v oblasti výukové (účast v komisích pro státní zkoušky všech forem studia včetně studia doktorandského), ale i při řešení různých typů vědecko-výzkumné činnosti.
Pro naplňování programu výzkumného záměru byla využita i spolupráce se zahraničními pracovišti, na kterých jednotliví pracovníci odboru navazovali odborné kontakty a získávali další zkušenosti pro práci. Jedná se zvláště o pracoviště na Michigan Technological University, Houghton (USA), University of Technology Loughborough (GB), Hannover Technologische Institut (Německo). Tato spolupráce byla realizována formou stáží a pobytů, během kterých pracovníci řešili i určité dílčí úkoly, zaměřené na výzkumnou činnost odboru. Významnou spoluprací se zahraničním partnerem, uskutečněnou v letech 2003-2004 pod číslem ME 708 v rámci programu Kontakt bylo řešení mezinárodního úkolu „Development of Closed Die Forging Technology and its Application in Precision Forming Production“, realizovaného ve spolupráci s Beijing Research Technology and Electrical Institute (Čína).